Liderlik
Amazon, Kişisel Gelişim

Amazon Liderlik İlkeleri

Amazon konularına girmeden önce, her çalışan biraz liderlik ilkeleri ile ilgilenmelidir diye düşünüyorum. Çoğu zaman Liderlik ve Yöneticilik birbirleri ile karşılaştırılıyor ve yönetici yerin dibine sokuluyor. Aslında bu çok doğru bir karşılaştırma olmuyor maalesef, yani yöneticininde liderlik vasfı olabililir. Liderlik tabi ki de doğuştan gelen bir özellik olabileceği gibi bence geliştirilebilecek bir özellik olabileceğine inanıyorum. Sizlere çok sevdiğim Hadi ÇOLAKOĞLU hocamın kitabını önermek istiyorum bu konular ile ilgili.

Buyrun buraya KİTAP İÇİN LİNK

Liderlik - Projelerinizin Lideri Olun

Amazon firmasında çalışmak istiyorsanız, liderlik ilkelerini ezberlemek yerine, kendinizle içselleştirmeniz gerekmektedir diyebilirim. Bu arada ben orada çalışmıyorum ama çalışanlar veya iş mulakatlarına girenlerden duyduğum bir konu ve hatta ve hatta youtube’da da konu ile ilgili bir ton video bulabilirsiniz. Ben benim firmamla ilgili yazamıyorum yoksa benim firmada çok iyi yani. 🙂

İLKELER

Müşteri Takıntısı

Liderler müşteriyle başlar ve geriye doğru çalışır. Müşteri güvenini kazanmak ve sürdürmek için gayretle çalışırlar. Liderler rakiplere dikkat etseler de, müşterilere takıntılıdırlar.

Sahiplik

Liderler mal sahibidir. Uzun vadeli düşünürler ve kısa vadeli sonuçlar için uzun vadeli değerden ödün vermezler. Kendi takımlarının ötesinde, tüm şirket adına hareket ederler. Asla “bu benim işim değil” demezler.

Keşfedin ve Basitleştirin

Liderler ekiplerinden yenilik ve icat bekler ve talep eder ve her zaman basitleştirmenin yollarını bulur. Dışarının farkındalar, her yerde yeni fikirler arıyorlar ve “Burada İcat Edilmemiştir” ile sınırlı değiller. Yeni şeyler yaparken, uzun süre yanlış anlaşılabileceğimizi kabul ediyoruz.

Doğru, Çok

Liderler çok haklıdır. Güçlü yargıları ve iyi içgüdüleri var. Farklı bakış açıları ararlar ve inançlarını çürütmeye çalışırlar.

Öğrenin ve Meraklı Olun

Liderler asla öğrenmeyi bitirmezler ve daima kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Yeni olasılıkları merak ediyorlar ve onları keşfetmek için harekete geçiyorlar.

En İyiyi İşe Alın ve Geliştirin

Liderler, her işe alma ve terfide performans çıtasını yükseltir. Olağanüstü yetenekleri tanırlar ve onları organizasyonun her yerine isteyerek hareket ettirirler. Liderler, liderler geliştirir ve başkalarına koçluk yapma rollerini ciddiye alırlar. Kariyer Seçimi gibi gelişim mekanizmaları icat etmek için çalışanlarımız adına çalışıyoruz.

En Yüksek Standartlarda Israr Edin

Liderlerin amansız bir şekilde yüksek standartları vardır – birçok kişi bu standartların makul olmayan bir şekilde yüksek olduğunu düşünebilir. Liderler sürekli olarak çıtayı yükseltiyor ve ekiplerini yüksek kaliteli ürünler, hizmetler ve süreçler sunmaya yönlendiriyor. Liderler, kusurların hasır altına gönderilmemesini ve sorunların çözülmesini sağlar.

Büyük düşün

Küçük düşünmek, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir. Liderler, sonuçlara ilham veren cesur bir yön oluşturur ve iletir. Farklı düşünüyorlar ve müşterilere hizmet etmenin yollarını araştırıyorlar.

Eylem İçin Önyargı

Hız, iş dünyasında önemlidir. Birçok karar ve eylem tersine çevrilebilir ve kapsamlı bir çalışma gerektirmez. Hesaplanmış risk almaya değer veriyoruz. ( Bence çok önemli. )

Tutumluluk

Daha azıyla daha fazlasını başarın. Kısıtlamalar becerikliliği, kendi kendine yeterliliği ve yaratıcılığı besler. Artan personel sayısı, bütçe boyutu veya sabit giderler için ekstra puan yoktur.

Güven Kazanın

Liderler dikkatle dinler, samimi konuşur ve başkalarına saygılı davranırlar. Garip veya utanç verici olsa bile, sesli olarak özeleştiridirler. Liderler kendilerinin veya takımlarının vücut kokusunun parfüm koktuğuna inanmazlar. Kendilerini ve takımlarını en iyilerle karşılaştırırlar.

Derine dalmak

Liderler her seviyede çalışır, ayrıntılara bağlı kalır, sık sık denetim yapar ve metrikler ve anekdotlar farklı olduğunda şüpheyle yaklaşırlar. Onların altında hiçbir görev yok.

Omurga; katılmıyorum ve taahhüt et

Liderler, rahatsızlık verici veya yorucu olsa bile, aynı fikirde olmadıklarında kararlara saygılı bir şekilde meydan okumak zorundadır. Liderlerin inancı vardır ve kararlıdır. Sosyal uyum uğruna taviz vermezler. Bir karar verildikten sonra, tamamen taahhüt ederler.

Teslim edilen sonuçlar

Liderler, işleri için temel girdilere odaklanır ve bunları doğru kalitede ve zamanında teslim eder. Aksiliklere rağmen, vesile olurlar ve asla uzlaşmazlar.

Amazon Web Servisleri ile ilgili diğer yazılarım için BURAYA lütfen.

Bu yazının orjinali BURADA‘dır.

Bir yanıt yazın